Ťok vypsal soutěž na poradce pro budoucí mýtný systém

Právo, Jiří Novotný - Ministerstvo dopravy (MD) vypsalo otevřené zadávací řízení na projektového manažera, který mu bude pomáhat se zaváděním nového mýtného systému, jenž má být v Česku spuštěn nejpozději v roce 2020. „Tímto krokem jsme fakticky odstartovali přípravu technologicky neutrální soutěže, na jejímž konci nový mýtný systém bude. Rádi do ní pozveme všechny zájemce a stát si tak bude moci vybrat nejvýhodnější technologii,“ uvedl k tomu ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Ministerstvo dopravy (MD) vypsalo otevřené zadávací řízení na projektového manažera, který mu bude pomáhat se zaváděním nového mýtného systému, jenž má být v Česku spuštěn nejpozději v roce 2020. „Tímto krokem jsme fakticky odstartovali přípravu technologicky neutrální soutěže, na jejímž konci nový mýtný systém bude. Rádi do ní pozveme všechny zájemce a stát si tak bude moci vybrat nejvýhodnější technologii,“ uvedl k tomu ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Uchazeči o projektového manažera mají na podání svých nabídek čas do konce června. Hodnotu této zakázky MD odhaduje na 70 miliónů korun.

Nynější mikrovlnný mýtný systém s branami vybudovala a od ledna 2007 provozuje firma Kapsch. Té smlouva se státem vyprší v poslední den letošního roku. Vybrat nového provozovatele už podle MD nelze stihnout. Vláda proto na návrh Ťoka vyslovila souhlas s tím, aby smlouva s nynějším provozovatelem byla bez soutěže prodloužena až o tři roky.

MD se přitom opírá o dva nezávislé znalecké posudky. Z nich vyplývá, že stávající systém může od ledna 2017 z technických důvodů spravovat pouze Kapsch, pokud se stát nechce vystavit riziku přerušení výběru mýta.

„Tento stav je důsledkem smlouvy uzavřené v roce 2006 tehdejší vládou. Špatně nastavená smlouva zavřela stát do klece a dala od ní klíč dodavateli. Mýto představuje 10 miliard korun ročně a je mou zodpovědností najít spolehlivé a co nejlevnější řešení pro jeho výběr od ledna příštího roku,“ vysvětluje Ťok.

Ministr nevylučuje, že nový mýtný systém by mohl začít fungovat i dříve než v roce 2020, pokud bude dodavatel, jenž vzejde z technologicky neutrálního tendru, na zajištění služby připraven.

Čtěte dále