Stopka Ťokovu zakázku nezhatila

Lidové noviny, Michal Pavec - Než začal platit zákaz smlouvy na poradenství k mýtnému tendru, experti z firmy Deloitte stihli svou práci dokončit. Ministerstvo dopravy si je loni na podzim vybralo bez otevřené soutěže, což vedlo k tomu, že antimonopolní úřad zakázku v lednu 2016 zrušil. Jenže právní moci nabyl verdikt až o dva a půl měsíce později, poradenské práce tak mohly doběhnout.

Nenápadná zakázka měla připravit výběr správce mýta od začátku příštího roku či nachystat případné předání systému jiné firmě. Především však tento případ ukázal na mezeru v možnostech antimonopolního úřadu trestat za protiprávní jednání při pořádání veřejných soutěží.
Právní moci totiž zákaz této přímo zadané zakázky nabyl až ve chvíli, kdy úřad zamítl dovolání ministerstva, které už mělo v té době všechny materiály od Deloitte Advisory na stole.Eticky na hraně
Antimonopolní úřad mohl jen inkasovat už dříve udělenou čtvrtmilionovou pokutu. Jeho zákaz smlouvy se ale minul účinkem. Smůlu měli i stěžovatelé, jimž se ministerské zadání z ruky – kvůli časové tísni – nelíbilo.

Mluvčí resortu dopravy Jakub Stadler dodal, že úřad za službu zaplatil 8,2 milionu korun.

Postup ministerstva ve stylu „účel světí prostředky“ se příliš nezdá zástupcům nevládních organizací, které se zabývají veřejnými zakázkami. Přiznávají, že Ťokův úřad zákon neporušil, ale eticky je jeho postup v případě zakázky pro Deloitte na hraně.

Čtěte dále