Feranec z MD: Projekt GSM-R je jeden z nejlépe čerpajících fondy EU

Náměstek ministra dopravy Milan Feranec ocenil kvalitu a dodržování termínů v projektu zavádění celoevropské technologie GSM-R. Kapsch jako dodavatel oslavil další úspěch, když spolu se Správou železniční dopravní cesty ukončili zavádění digitálního rádiového systému na tratích Praha – Králův Dvůr, Praha – Benešov a Praha – Lysá nad Labem a na objízdné trase 1. tranzitního železničního koridoru v traťovém úseku Kolín – Havlíčkův Brod – Křižanov – Brno.

Slavnostního ukončení obou staveb, které významně přispějí k bezpečnosti železniční dopravy, se zúčastnil také první náměstek ministra dopravy Milan Feranec. Projekt pokrývání klíčových českých tratí technologií GSM-R ocenil jako jeden z nejlepších v dopravní oblasti při čerpání evropských dotací. Chválil především dodržování realizačních termínů, kvalitu a minimální reklamace. Kromě Kapsche se na pracích podíleli jako subdodavatelé i ČD Telematika nebo AŽD.

“Výstavba sítě GSM-R je klíčová zejména z provozních důvodů, v konečném důsledku však její přínosy pocítí i cestující. Díky ní totiž dojde nejen ke zjednodušení, ale také ke zrychlení železničního provozu, a to zejména mezinárodního,“ prohlásil generální ředitel SŽDC Pavel Surý.


GSM-R (Global System for Mobile Communications - Railway) je mezinárodní standard bezdrátové komunikace určený pro železniční aplikace. Projekty pokryly zmíněné tratě signálem GSM-R v kvalitě, která odpovídá mezinárodnímu standardu EIRENE.

Čtěte dále