Výběr mýtného na Slovensku do března stoupl na 47,65 mil. eur

Bratislava, Adrian Bobok/ČTK - Výběr mýtného na Slovensku za jízdu po zpoplatněných silnicích v prvním letošním čtvrtletí stoupl podle SkyTollu meziročně o 6,4 procenta na 47,65 milionu eur (1,27 miliardy korun).

Mýtné za jízdu po dálnicích, rychlostních silnicích a po vybraných úsecích silnic první třídy platí na Slovensku autobusy a nákladní auta s hmotností nad 3,5 tuny. Sazba závisí na druhu vozidla, jeho hmotnosti, počtu náprav a emisní třídě automobilu. Tradičně největší část vybraného mýtného tvoří poplatky za použití dálnic a rychlostních silnic. Za celý minulý rok výběr mýtného na Slovensku stoupl na nový rekord od zavedení systému v roce 2010. Dopravci loni zaplatili v zemi na mýtném 193,34 milionu eur (5,16 miliardy korun).

Zakázku na vybudování a provoz slovenského mýtného systému, který je založen na satelitní technologii, získal SkyToll s nejdražší nabídkou po vyloučení ostatních uchazečů z tendru. Podle dřívějších informací značnou část vybraných peněz v minulosti pohltily náklady na vybudování a provoz mýtného systému. 

Skupina SkyToll usilovala také o vstup na český trh. U Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže ale neuspěla se stížností ohledně prodloužení smlouvy na výběr mýta s konkurenční společností Kapsch. Firma si stěžovala, že Kapsch získal zakázku bez řádného tendru.

Čtěte dále