Slovensko vybralo na mýtném za pololetí méně než loni

Slovensko vybralo v prvním letošním pololetí na mýtném od dopravců méně peněz než loni. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnil provozovatel mýtného systému, společnost SkyToll. Důvody nižšího výnosu firma neuvedla, pokles patrně souvisí s loňskými změnami v rozsahu zpoplatněné sítě silnic.

Dopravci od začátku roku do konce letošního června zaplatili na Slovensku na mýtném 91,47 milionu eur (2,48 miliardy korun), což ve srovnání se stejným obdobím minulého roku představuje pokles o více než dvě procenta.

Slovensko na začátku minulého roku rozšířilo zpoplatněnou síť silnic, zavedlo mýtné také za přejezd kamionů a autobusů přes města a obce a změnilo sazby mýtného. To se odrazilo ve výrazně vyšším výběru mýtného zejména v prvním čtvrtletí loňska. Po protestech autodopravců slovenské ministerstvo dopravy ale v polovině března minulého roku od zpoplatnění přejezdu nákladních vozů a autobusů přes města a obce ustoupilo; odhadem šlo o 980 kilometrů silnic.

Více než dvě pětiny z celkového mýtného na Slovensku v prvním pololetí uhradili zahraniční dopravci. Placení poplatků za jízdu po dálnicích, rychlostních silnicích a vybraných úsecích silnic první třídy podléhají v zemi autobusy a nákladní auta s hmotností nad 3,5 tuny. Sazba mýtného závisí na druhu vozidla, jeho hmotnosti, počtu náprav a emisní třídě automobilu. Naopak osobní vozidla na Slovensku musejí být vybavena dálniční známkou, která během své platnosti umožňuje řidiči neomezeně využívat zpoplatněnou síť silnic.

Loni výběr mýtného na Slovensku stoupl na nový rekord od spuštění systému v roce 2010. Dopravci zaplatili za přejezd po zpoplatněných silnicích 183,39 milionu eur, tedy o 15 procent více než předloni. 

Čtěte dále