Slovensko startuje elektronické dálniční známky

Bratislava, P. Vavrouška (ČRo) - Majitelé aut na Slovensku už nebudou rok co rok složitě strhávat z předních skel domácí dálniční známky. Slováci totiž přešli od nového roku na elektronické a platí to samozřejmě i pro české řidiče, kteří budou využívat slovenské dálnice.

Petr VAVROUŠKA, redaktor

--------------------

Slovensko se rozhodlo, že tradiční dálniční známky nahradí ty elektronické, koupit se dají na čerpacích stanicích, přes internet, nebo mobilní aplikace, stačí zadat, nebo nahlásit registrační značku auta, vybrat si roční, měsíční anebo desetidenní známku. Jak říká ministr dopravy, jiné časové lhůty nejsou možné.

 

Ján Počiatek, slovenský ministr dopravy

--------------------

Tento velmi flexibilně umožňuje, ale teď o tom neuvažujeme.

 

Matěj ŠTÝS, redaktor

--------------------

Národní dálniční společnost bude nákup elektronických známek kontrolovat pomocí mýtných bran s kamerami, ty dokáží registrovat a přečíst až devadesát procent aut. Elektronický systém má zvýšit tržby z prodeje známek. 

-----------------------------------------------------------------------------------

Právo: Slovensko zvýšilo pokuty za dopravní přestupky

Řidiče, kteří pojedou na Slovensku v obci rychleji než stovkou, mimo ni více než stopadesátkou a na dálnici překročí stodevadesátku, čeká od včerejška pokuta minimálně 250 eur (6750 Kč) a maximálně 800 eur (21 600 Kč). Slovenské ministerstvo vnitra označilo tyto řidiče za „superturbo silniční piráty“.

Takto pokutovaným řidičům bude zároveň uložen zákaz činnosti od šesti měsíců do tří let. Nově je stanovena i dolní hranice pokuty ve výši 30 eur (810 Kč) za překročení rychlosti v obci o dvacet, a mimo obce o 30 kilometrů v hodině. Při překročení rychlosti do dvaceti kilometrů v obci a do 30 kilometrů mimo obce se nadále bude udělovat pokuta ve výši sto eur (2700 Kč). Děti přepravované v cyklosedačce musí povinně používat přilby i v obci.

(red)


Čtěte dále