Ruští řidiči protestovali proti mýtnému, došlo i na pěsti

ČTK, Moskva - Ruští řidiči dálkových kamionů protestovali dnes od Petrohradu po Ural proti zavedení mýtného, které podle úřadů už začíná vynášet stovky milionů rublů. Řidičské protesty vytvářely dlouhé kolony, došlo i na rvačky a symbolické oprátky před sídlem provozovatele mýtného systému Platon na federálních silničních tazích.

"Úřady neprojevují žádnou ochotu vyjít vstříc nespokojeným truckerům a zrušit či zmírnit nová pravidla," napsal server Newsru.com o dosavadní neúčinnosti protestů proti mýtnému. V Petrohradu se řidiči asi 300 kamionů pohybovali hlemýždím tempem a vyhrožovali, že své vozy zapálí, pokud je "nenechají pracovat". Hasiči však byli na místě a dopravní policisté odchytávali jednotlivé nákladní vozy, jakmile se kolony daly do pohybu. 

Více o ruském elektronickém mýtném systému ZDE.

Na Uralu řidiči několika desítek kamionů a dodávek zablokovali silnici vedoucí do Jekatěrinburgu tím, že ustavičně přecházeli přes cestu. Když je policisté přiměli uvolnit jízdní pruh autům, jeden z šoférů kopnul do projíždějícího automobilu, jehož řidič okamžitě zastavil, vyskočil z vozu a pustil se do šoféra pěstmi. Rvačka se podle serveru Ura.ru obešla bez zranění.

V Samaře asi 150 kamionů zablokovalo moskevskou silnici, dopravní policie však zřídila objížďku. I tak město na celý den stálo v zácpách. V Saratově asi tři desítky řidičů přišly demonstrovat k provozovateli mýtného a také k oblastního sněmu s oprátkami na krku. Policisté zabránili demonstrantům ve vstupu do budovy, nikoho však nezatkli. 

"Řidiči jsou také lidi, musí živit rodiny," stálo na transparentu v čele kolony kamionů projíždějících městem Miass na jihu Uralu. Protesty se chystají i v dalších městech, podle regionálního tisku například v Tomsku a Čeljabinsku. Ve Volgogradu se začala formovat kolona kamionů, která se chystá v příštích dnech vyrazit protestovat do Moskvy.

Nehledě na protesty během prvního týdne fungování mýtného pro kamiony těžší 12 tun se podle úřadů podařilo utržit 366 milionů rublů (asi 141 milionů Kč), přičemž se podařilo prodat více než půl milionu jednorázových dálničních povolenek a na 200.000 palubních zařízení. Do systému se zatím zaregistrovaly asi tři pětiny kamionů. 

Mýtné na federálních trasách funguje v Rusku od půlky listopadu, a to ve výši 1,53 rublu (asi 0,60 Kč) za kilometr, ale už od 1. března se má platit dvojnásobek. Pokutovat za neplacení mýtného se má od 1. května. Nicméně podle médií policisté už potrestali více než padesátku protestujících řidičů pokutami, udělenými pod různými záminkami, například za nečitelné poznávací značky či nesprávné používání světel.

Čtěte dále