Ruská policie se prý snaží odvrátit protest na moskevské dálnici

Moskva - Ruská policie se od čtvrtečního večera (3.12.) snaží odvrátit chystanou protestní akci řidičů dálkových kamionů na moskevské okružní dálnici. Řidiči se bouří proti zavedení mýtného, kvůli kterému se soukromí přepravci obávají o výdělek. Policisté umísťují zákazy vjezdu a stání na parkoviště určená jako místo srazu, odvážejí vůdce protestu k "preventivním pohovorům" a řidičům hrozí pokutou i odtahem auta. Informuje o tom server Newsru.com.

Moskevská okružní dálnice (MKAD) s pěti jízdními pruhy v každém směru je jednou z hlavních dopravních tepen ruské metropole. Řidiči stovek kamionů z různých částí země se ji chystají blokovat "hlemýždí" jízdou s minimální povolenou rychlostí. Do poslední chvíle však podle serveru doufali, že prezident Vladimir Putin ve svém čtvrtečním poselství problém s mýtným zmíní. To se však nestalo.

V parlamentu se nicméně objevil návrh snížit pokuty za nezaplacený vjezd na federální silnice z půl milionu na 5000 rublů (z asi 184.000 na 1840 Kč), přičemž by jedna pokuta platila po 24 hodin bez ohledu na počet neoprávněných vjezdů. Sněmovna dnes také odložila projednávání návrhu zákona, který protesty motoristů stavěl na roveň nepovoleným demonstracím.

Mýtný systém Platon začal na federálních silnicích platit pro kamiony nad 12 tun hmotnosti od poloviny listopadu, a to ve výši 1,53 rublu (0,60 Kč) za kilometr. Už od 1. března se má ale platit dvojnásobek. Protestující řidiči argumentují tím, že systém zvyšuje dosavadní poplatky desetinásobně. Nespokojeni jsou prý i ti řidiči, kteří jsou ochotni mýtné platit, podle nich ale systém nefunguje správně. 

Systém spravuje společnost syna podnikatele Arkadije Rotenberga, považovaného za Putinova přítele. Kreml popírá, že by toto kamarádství bylo důvodem, proč firma PTITS byla vybrána bez soutěže, žádné další vysvětlení neposkytl.

Čtěte dále