Rakousko zavede elektronickou dálniční známku

Vídeň, ČTK/APA - Na rakouské dálnice budou moci řidiči od příštího roku vyjet i bez dálniční známky na čelním skle svého vozu. Rakouský ministr dopravy Jörg Leichtfried představil elektronický registrační systém, díky kterému se budou moci zájemci vylepování známek na sklo zcela vyhnout.

"Od příštího roku je konec s nalepování a seškrabáváním. Držíme tím prst na tepu doby," uvedl ministr Leichtfried. Klasická nalepovací dálniční známka bude k dostání i nadále. Kromě ní si ale budou moci řidiči od letošního listopadu na internetu a od poloviny příštího roku na novinových stáncích a čerpacích stanicích koupit takzvanou elektronickou známku.

Po jejím zaplacení však řidič nezíská žádnou ceninu, jeho státní poznávací značka bude pouze zanesena do zvláštního elektronického systému. Na čelní sklo tak už nebude nutné nic nalepovat. Fakt, že bude elektronický systém veřejně přístupný, se stal terčem kritiky ochránců osobních údajů. Podle ministerstva však bude v systému vidět jen jméno majitele vozu, SPZ a druh zakoupené známky.

Cena za nalepovací známku i zanesení do elektronického systému bude podle ministerstva dopravy stejná, neboť i náklady na pořízení cenin a provoz systému jsou srovnatelné. Podle státní dálniční společnosti Asfinag vybere Rakousko ročně na mýtném 472 milionů eur (12,6 miliardy Kč). Podle jejího ředitele Klause Schierhackla z průzkumu mezi řidiči vyplývá, že se jich klasickou nalepovací známku za elektronickou chystají vyměnit až tři čtvrtiny.

Čtěte dále