Belgie zavede satelitní mýtné

Logistika - Belgie zavádí od 1. dubna 2016 satelitní mýtný systém pro nákladní vozidla s hmotností vyšší než 3,5 tuny. Mýtný systém bude zahrnovat silniční síť, kde jsou v současné době poplatky hrazeny prostřednictvím časových známek (Eurovignetty), tedy všechny dálnice a státní silnice Vlámska, Valonska i bruselského regionu.

Nový systém výběru mýta se bude týkat všech tuzemských i zahraničních nákladních vozidel s povolenou celkovou hmotností vyšší než 3,5 tuny a dosavadní časové známky plně nahradí.

Sazby mýtného budou záviset na celkové povolené hmotnosti, emisní třídě Euro a silniční kategorii. Mýtná data se budou shromažďovat prostřednictvím palubních jednotek, které bude možné objednat po on-line registraci a zakoupit na servisních místech v Belgii. Další obchodní místa se plánují v blízkosti hraničních přechodů.

Tendence přecházet na elektronické mýtné systémy a výkonově zpoplatněné mýto je trendem v celé Evropě. „DKV dnes poskytuje elektronické vyúčtování ze všech hlavních tranzitních zemí. S každým novým systémem však přibude do kabin kamionů další krabička.

Plánovaná interoperabilita mýtných systémů je zatím v nedohlednu, i když technicky je tento problém řešitelný,“ říká Ondřej Pavlík, výkonný ředitel české a slovenské pobočky DKV Euro Service.

Čtěte dále