Rekordní mýto. Kamiony letos zaplatí okolo 9,7 miliardy

3. prosince 2015

Týden.cz - Kamiony a autobusy letos zaplatí za jízdu po dálnicích rekordní částku. Poradenská společnost Inoxive odhaduje částku mezi 9,65 a 9,8 miliardy korun. Také provozovatel mýta Kapsch předpokládá výnos okolo 9,7 miliardy.

Kamiony a autobusy letos zaplatí za jízdu po dálnicích rekordní částku. Poradenská společnost Inoxive odhaduje částku mezi 9,65 a 9,8 miliardy korun. Také provozovatel mýta Kapsch předpokládá výnos okolo 9,7 miliardy. V uplynulém roce se přitom vybralo 8,7 miliardy, letošní výnos by tedy mohl být zhruba o miliardu korun vyšší.

"Naše upravená predikce výnosu roku 2015 počítá s výběrem mýta mezi 9,65 a 9,8 miliardy korun. Silný růst v prvním pololetí je plně v souladu s vývojem ekonomiky, v které byla klíčovým zdrojem růstu tvorba zásob. A ta samozřejmě potřebuje dopravu," uvedl Ondřej Zaoral z poradenské společnosti Inoxive. Odhad posléze potvrdil i Kapsch.Mluvčí David Šimonek sdělil, že firma vypočítala letošní výběr mýta na přibližně 9,7 miliardy.

Zaoral připomněl letošní průměrné zvýšení sazby mýta o 30 haléřů na kilometr. Rozhodující 65procentní podíl na růstu výnosu má podle Zaorala právě toto zdražení, zbytek připadá na ekonomický růst a více ujetých kilometrů. Od ledna do října ujela zpoplatněná vozidla 16 miliard korun. Říjen se stal s 899 miliony korun nejvýnosnější měsícem v historii mýtného systému. Ondřej Zaoral z Inoxive odhaduje, že se výběr mýta v příštím roce vrátí k mírnějšímu růstu. I tak by příští rok mohla padnout hranice 10 miliard korun. Záleží především na vývoji ekonomiky a také na tom, jak se do výběru mýta promítne modernizace vozového parku. Auta s nejpřísnější emisní normou Euro 6 a vyšší platí nejnižší sazbu mýta, přičemž takových kamionů po českých dálnicích jezdí podle Davida Šimoníka z Kapsche už více než pětina. A stále jich přibývá. "Normu splňuje každý nový kamion," konstatuje Šimoník.

"Opakování rekordního roku nelze očekávat, protože například od Rakouska neupravuje Česká republika mýtné sazby pravidelně ani o inflaci. Mýtné tarify na rok 2016 se tak nemění. Modernizace vozového parku ale nezadržitelně pokračuje a s ní přibývá podíl vozidel, která platí nejnižší tarify. Odhadujeme proto desetihaléřové snížení průměrné ceny mýta na kilometr," uvedla poradenská společnost Inoxive.


Čtěte dále