Na mýtném se v červenci vybralo o deset procent meziročně více

17. srpna 2015

Na automobilovém mýtném se v červenci vybralo téměř 850 milionů korun, což je meziročně o 9,7 procenta více. Vyplývá to ze statistik provozovatele mýtného systému. Prázdninové měsíce jsou z pohledu výběru mýtného slabší, současně se na mýtných transakcích dál projevovalo cenové zvýhodnění nejekologičtějších kamionů.

Mýtné transakce představují platby kamionů a dalších vozidel s hmotností nad 3,5 tuny za konkrétní ujetý úsek. Proti červnu letošního roku hodnota průměrné mýtné transakce klesla o sedm haléřů na 23,56 korun. Ještě v lednu přitom za projetí úseku kamiony platily v průměru 24 korun a 49 haléřů. Za poklesem průměrné ceny stojí především cenové zvýhodnění pro nejvyšší ekologickou kategorii motorů Euro 6, které se vyhnulo lednové zvyšování cen a ke které se registruje čím dál větší počet kamionů.

    "Stát za letošek vybere o miliardu více, než v loňském roce. Pokud by se neprojevoval efekt zvýhodnění ekologických kamionů, překonali bychom určitě desetimiliardovou hranici," řekl ČTK Karel Feix, generální ředitel českého Kapsche, který mýtný systém v Česku spravuje. Za celý loňský rok se na mýtném vybralo 8,7 miliardy korun, meziročně o 160 milionů korun více.

    Elektronické mýtné se v Česku vybírá od roku 2007 na více než 1400 kilometrech dálnic, rychlostních silnic a vybraných částech silnic první třídy. Celkem je v systému zaregistrováno téměř 830 tisíc kamionových palubních jednotek. Smlouva se společností Kapsch vyprší na konci příštího roku, výběrové řízení na nového provozovatele doposud stát nevyhlásil.

Čtěte dále